Ο τουρισμός αποτελεί τις τελευταίες δεκαετίες τον ταχύτερα αναπτυσσόμενο οικονοµικό τοµέα σε παγκόσµιο επίπεδο. Για την Ελλάδα αυτό αντιστοιχεί σε δεκατρία εκατοµµύρια αφίξεις αλλοδαπών τουριστών ετησίως (15η χώρα παγκοσµίως στις τουριστικές αφίξεις), κατατάσσοντάς την στην τέταρτη θέση των χωρών της ΕΕ σε καθαρά έσοδα από τον τουρισµό. Συμβάλλει, επίσης, στο 17% του ΑΕΠ ενώ αφορά στο 18% της συνολικής απασχόλησης.
Οι απασχολούμενοι στο συγκεκριμένο επάγγελμα εντάσσονται κυρίως στους τομείς των ξενοδοχειακών επιχειρήσεων και των τουριστικών γραφείων. Με βάση την παραγωγικότητα του τομέα ανά άφιξη, για κάθε περίπου 30 αφίξεις, δημιουργείται 1 νέα θέση εργασίας στον τουρισμό ή 1,9 θέσεις εργασίας στο σύνολο της τουριστικής οικονομίας.

Οι κύριες και επιμέρους επαγγελματικές λειτουργίες και εργασίες του επαγγέλματος είναι οι εξής:

Μερικές από τις βασικές επαγγελματικές γνώσεις που απαιτούνται για το επάγγελμα είναι:

Ο απόφοιτος της ειδικότητας Υπάλληλος Τουριστικών Επιχειρήσεων μπορεί να εργαστεί σε τουριστικές επιχειρήσεις π.χ ξενοδοχεία με αρμοδιότητες να:

• βοηθά στο τμήμα υποδοχής του ξενοδοχείου κατά την άφιξη και αναχώρηση των πελατών
  • καταγράφει τα στοιχεία των πελατών στα κατάλληλα έντυπα του τμήματος υποδοχής
  • χειρίζεται το σύγχρονο εξοπλισμό του γραφείου υποδοχής
  • ταξινομεί και αρχειοθετεί εισερχόμενα και εξερχόμενα έγγραφα
  • διευκολύνει την επαφή ανάμεσα στα τμήματα του ξενοδοχείου
  • ταξινομεί τα παραστατικά που εκδίδουν τα τμήματα εκμετάλλευσης του ξενοδοχείου και τα προωθεί στο τμήμα λογαριασμού πελατών
  • διεκπεραιώνει εξωτερικές εργασίες
  • παρέχει πληροφορίες σχετικά με τουριστικά αξιοθέατα της περιοχής που εργάζεται
  • εξυπηρετεί τους πελάτες στα επισιτιστικά τμήματα του ξενοδοχείου, ως βοηθός του ειδικευμένου προσωπικού