Ο Τεχνικός Υπολογιστών και Δικτύων Υπολογιστών είναι ο εξειδικευμένος επαγγελματίας που μπορεί να αναλάβει την μελέτη, εγκατάσταση και συντήρηση ενός δικτύου Η/Υ. Μπορεί να παρέχει Διαχειριστική Υποστήριξη ενός δικτύου και προβαίνει σε διαδικασίες επισκευής ή αντικατάστασης αν χρειαστεί. Επίσης μπορεί να υποστηρίξει τεχνικά το υλικό μέρος υπολογιστών πραγματοποιώντας εργασίες  συναρμολόγησης, επισκευής, συντήρησης.

Σπουδές στο ΕΠΑ.Λ.

Στην ειδικότητα του Τεχνικού Εφαρμογών Πληροφορικής, οι μαθητές εκπαιδεύονται, μεταξύ άλλων, στα παρακάτω αντικείμενα:

• Σύνθεση, εγκατάσταση, ρύθμιση, επισκευή και συντήρηση ηλεκτρονικών υπολογιστών και υπολογιστικών συστημάτων
  • Υποστήριξη Πληροφοριακών Συστημάτων
  • Εγκατάσταση, ρύθμιση και συντήρηση δικτυακού εξοπλισμού και δικτύων ηλεκτρονικών υπολογιστών
  • Πώληση, εγκατάσταση και υποστήριξη υπηρεσιών και προϊόντων πληροφορικής

Επαγγελματική αποκατάσταση

Ο Τεχνικός Η/Υ και Δικτύων μπορεί να απασχοληθεί στον δημόσιο ή τον ιδιωτικό τομέα αλλά και ως ελεύθερος επαγγελματίας, σε διάφορες δραστηριότητες όπως:

• Υποστήριξη Υπολογιστών (PC, Laptops, κ.α.)
  • Τεχνική υποστήριξη Δικτύων
  • Τεχνική υποστήριξη Υπολογιστικών συστημάτων
  • Προώθηση και Πώληση προϊόντων Πληροφορικής
  • Κατασκευή / Διαχείριση Web site και Eshop
  • Ανάπτυξη Εφαρμογών Λογισμικού

Ειδικότερα μπορεί να εργαστεί σε:

• Επιχειρήσεις  που πωλούν, εγκαθιστούν και ρυθμίζουν προϊόντα υπολογιστικό και δικτυακό εξοπλισμό
  • Επιχειρήσεις, Οργανισμούς του Δημόσιου ή Ιδιωτικού φορέα που χρησιμοποιούν προϊόντα και υπηρεσίες Πληροφορικής και Τεχνολογίας, ως τεχνικός.
  • Επιχειρήσεις που κατασκευάζουν ή υποστηρίζουν προϊόντα Πληροφορικής.
  • Επιχειρήσεις που προωθούν – πωλούν προϊόντα ηλεκτρονικού εμπορίου ή υπηρεσίες Πληροφορικής.
  • Καταστήματα πώλησης ηλεκτρονικών υπολογιστών και προϊόντων πληροφορικής.
  • Τεχνικό τμήμα επιχειρήσεων που σχεδιάζουν και εγκαθιστούν πληροφοριακά συστήματα ή παρέχουν υπηρεσίες τεχνικής υποστήριξης
  • Εταιρείες τηλεπικοινωνιών
  • Εταιρείες παραγωγής τηλεπικοινωνιακού υλικού και λογισμικού.
  • Εταιρείες Παροχής Υπηρεσιών Διαδικτύου
  • Εταιρείες κατασκευής ή εισαγωγής, εγκατάστασης και υποστήριξης υπολογιστικών συστημάτων.
  • Επιχειρήσεις που διαθέτουν ιστοσελίδες (web sites) ή Ηλεκτρονικά Καταστήματα (e-shop) στο Διαδίκτυο.
Μαθήματα στη Γ΄ Τάξη

Με έντονη γραμματοσειρά σημειώνονται τα Πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα.