Σύμφωνα με το Φ.Ε.Κ. 2187, τ.Β’, 12-6-2018 τα μαθήματα Τομέα που παρακολουθούν οι μαθητές και μαθήτριες του Τομέα Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού στη Β’ τάξη του Ημερησίου ΕΠΑ.Λ. έχουν ως εξής:

ΜΑΘΗΜΑΤΑΩΡΕΣ
1.Ηλεκτροτεχνία (Κυκλώματα Συνεχούς και Εναλλασσόμενου Ρεύματος)2Θ+2Ε
2.Εσωτερικές Ηλεκτρικές Εγκαταστάσεις και Ηλεκτρολογικό Σχέδιο2Θ+5E
3.Εισαγωγή στα Υπολογιστικά Συστήματα και στα Δίκτυα Επικοινωνιών3E
4.Αυτοματισμοί, Αισθητήρες
5.Αναλογικά και Ψηφιακά Ηλεκτρονικά2Θ+4E
6.Αγγλικά Τομέα
ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ:23 ΩΡΕΣ

Θ: Θεωρία      Ε: Εργαστήριο

Σύμφωνα με το Φ.Ε.Κ. 1426, τ.Β’, 26-4-2017 τα μαθήματα Ειδικότητας που παρακολουθούν οι μαθητές και μαθήτριες του Τομέα Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού στη Γ’ τάξη του Ημερησίου ΕΠΑ.Λ. έχουν ως εξής:

Ειδικότητα: Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων

ΜΑΘΗΜΑΤΑΩΡΕΣ
1.Ηλεκτροτεχνία 2
2.Ηλεκτρικές Μηχανές
3.Ηλεκτρολογικές Εγκαταστάσεις 23Θ+4Ε
4.Εργαστήριο Ηλεκτροτεχνίας – Ηλεκτρικών Μηχανών
5.Αυτοματισμοί Προγραμματιζόμενης Λογικής2Θ+4Ε
ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ:23 ΩΡΕΣ

Θ: Θεωρία      Ε: Εργαστήριο

Περιγραφή Επαγγέλματος

Το αντικείμενο του Ηλεκτρολόγου συνδυάζει  ένα ευρύ σύνολο περιοχών της επιστήμης και της τεχνολογίας. Η αλματώδης τεχνολογική πρόοδος της σημερινής εποχής βασίζεται και στην δημιουργική συνεισφορά και προσπάθεια των ηλεκτρολόγων για την  ανάπτυξη νέων συσκευών και συστημάτων. Ο κλάδος των ηλεκτρολόγων σήμερα θεωρείται από τους πιο σύγχρονους, γιατί εξακολουθεί και προσφέρει στον εξηλεκτρισμό της χώρας, συμβάλλει στην οικονομική και κοινωνική ανάπτυξη της, και δημιουργεί περισσότερες περιφερειακές υποδομές, και επεκτείνει παράλληλα τις επικοινωνίες.

Ο απόφοιτος/η απόφοιτη της ειδικότητας Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων των ΕΠΑ.Λ. μπορεί να:

• Σχεδιάζει και να κατασκευάζει ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις κτιρίων και βιομηχανικών χώρων με κυκλώματα: φωτισμού, συσκευών, γειώσεων, τηλεφώνου, θυροτηλεφώνου, πυρανίχνευσης, συναγερμού, δικτύων H/Y, αλεξικέραυνων, θέρμανσης, ανελκυστήρων, πινάκων κίνησης και φωτισμού, αυτοματισμών κίνησης (συμβατικών ή με PLC).
  • Μετράει και να ελέγχει την ασφαλή λειτουργία της ηλεκτρικής εγκατάστασης και συσκευών.
  • Συντηρεί, εντοπίζει και επισκευάζει βλάβες ηλεκτρικών εγκαταστάσεων και μηχανών.
  • Βελτιώνει και εκσυγχρονίζει την εγκατάσταση με σύγχρονη τεχνολογία.

Ο απόφοιτος/η απόφοιτη της ειδικότητας Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων των ΕΠΑΛ μπορεί να εργαστεί ως:

• Ελεύθερος επαγγελματίας εγκαταστάτης με δικό του/της πελατολόγιο
  • Ειδικευμένος/Ειδικευμένη τεχνικός σε συνεργεία μεγάλων κατασκευών
  • Ιδιοκτήτης/Ιδιοκτήτρια ή ειδικευμένος πωλητής/ειδικευμένη πωλήτρια σε καταστήματα ηλεκτρολογικών ειδών ή ιδιοκτήτης/ιδιοκτήτρια καταστήματος
  • Δημόσιος υπάλληλος, ως συντηρητής/συντηρήτρια, σε ΟΤΑ, ΝΠΔΔ, ΝΠΙΔ με διαγωνισμούς (π.χ. ΟΤΕ, ΔΕΗ, νοσοκομεία, μουσεία, αθλητικά κέντρα)
  • Ιδιωτικός/Ιδιωτική υπάλληλος (π.χ. τεχνίτης ηλεκτρολόγος συντήρησης εργοστασίων, ξενοδοχείων, κλινικών, συγκροτημάτων, κλπ)
  • Ηλεκτροτεχνίτης σε εγκαταστάσεις και συντηρήσεις ανελκυστήρων και ηλεκτρογερανών

Επαγγελματικά Δικαιώματα

Ο απόφοιτος της ειδικότητας Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων μπορεί να αποκτήσει τις παρακάτω επαγγελματικές άδειες:

ΑΔΕΙΕΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΥ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΗ ΑΠΟΦΟΙΤΟΥ ΕΠΑ.Λ.

Α΄ ειδικότητα:

• Ηλεκτρολογικές Εγκαταστάσεις Κτιρίων.
    • Ηλεκτρολογικές Εγκαταστάσεις Βιομηχανικών και συναφών χώρων
    • Ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις παραγωγής, Μετατροπής, Μεταφοράς,   Μετασχηματισμού και Διανομής της Ηλεκτρικής Ενέργειας

Γ΄ ειδικότητα:  Εγκαταστάσεις Φωτοβόλων σωλήνων και Επιγραφών.

Δ΄ ειδικότητα:  Εγκαταστάσεις Ανελκυστήρων και Ανυψωτικών Μηχανημάτων Μεταφοράς.

ΑΛΛΕΣ ΑΔΕΙΕΣ

• Στον κλάδο των Συνεργείων Αυτοκινήτων
    •  Mηχανοτεχνίτη
    •  Ηλεκτροτεχνίτη
    •  Τεχνίτη Οργάνων
    •  Τεχνίτη Συστημάτων Εξαγωγής Καυσαερίων (Σιγαστήρων)
    •  Τεχνίτη Ψυγείων
    •  Τεχνίτη Αμαξωμάτων (Φανοποιού)
    •  Τεχνίτη Βαφής
    •  Τεχνίτη Τροχών
  • Στον κλάδο της Υγραεριοκίνησης Αυτοκινήτων
    • Τεχνίτη Συσκευών Αερίων Καυσίμων για την κίνηση Αυτοκινήτων
  • Συντηρητής εγκαταστάσεων καυστήρων υγρών καυσίμων.
  • Βοηθός Τεχνικού Φυσικού Αερίου

Σπουδές

Ο απόφοιτος/η απόφοιτη της ειδικότητας Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων λαμβάνει δύο (2) τίτλους σπουδών:

1. Απολυτήριο Επαγγελματικού Λυκείου (ισότιμο με του Γενικού Λυκείου)
  2. Πτυχίο Τεχνικού Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων

Eνημερωτικό υλικό 1