Ολοκληρώθηκε με επιτυχία, το εγκεκριμένο από τη Δ/νση Β’θμιας Εκπαίδευσης, πολιτιστικό πρόγραμμα “Εμβληματικά πορτρέτα και απροσδόκητες μεταμορφώσεις” το οποίο συντόνισε η υπεύθυνη τομέα Πληροφορικής Άννα Λιάχνη σε συνεργασία με τις εκπαιδευτικούς Δήμητρα Παπαδοπούλου του τομέα Αισθητικής και Χαρά Τσιώνη του τομέα Εφαρμοσμένων Τεχνών. Συμμετείχαν 30 μαθητές και μαθήτριες από το 1ο και από το 2ο ΕΠΑ.Λ. που παρότι φοιτούν σε διαφορετικά σχολεία, τμήματα, ειδικότητες, συνεργάστηκαν άψογα, με κέφι και μεράκι, επιδιώκοντας το καλύτερο αποτέλεσμα.

Με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών, επέλεξαν 10 εμβληματικά πορτρέτα γνωστών ζωγράφων και με τη βοήθεια της αισθητικής και της κομμωτικής τέχνης, δημιούργησαν ζωντανές αναπαραστάσεις των πορτρέτων προσπαθώντας να πλησιάσουν το πρωτότυπο έργο του καλλιτέχνη. Έπειτα έδωσαν τη δική τους εκδοχή του πορτρέτου , μεταφέροντάς το στην σύγχρονη εποχή. Οι μαθητές και οι μαθήτριες δημιούργησαν, φωτογράφισαν, φωτογραφήθηκαν και παρουσίασαν ικανοποιημένοι τα αποτελέσματα της δουλειάς τους τον Μάιο του 2023 στο πλαίσιο της 16ης Συνάντησης Μαθητικής Δημιουργίας του Δήμου Αγίας Παρασκευής, στο χώρο του σχολείου.