Συνοδοί Καθηγήτριες : Ανθή Ευαγγελία ,Φωτίου Δέσποινα. Στο πλαίσιο του εργαστηριακού μαθήματος Εφαρμογές της Γεωπληροφορικής, πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη τη Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024, στο Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο στη δράση  #Επιλέγω Χαροκόπειο οι μαθητές της Γ τάξης του Τομέα Δομικών έργων και Δομημένου Περιβάλλοντος επισκέφθηκαν τον χώρο του Χαροκόπειου Πανεπιστημίου στην Καλλιθέα Αττικής. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τους χώρους του Πανεπιστημίου ,να ενημερωθούν για τις δράσεις του, την ακαδημαϊκή του ταυτότητα και τις επαγγελματικές προοπτικές που μπορεί να προσφέρει ως επιλογή για την φοίτηση τους. Ειδικότερα ενημερώθηκαν για το τμήμα Γεωπληροφορικής και Γεωγραφίας του Πανεπιστημίου  το οποίο συνάδει με τις γνώσεις που τους διδάσκονται στο πλαίσιο του Εργαστηριακού τους μαθήματος ειδικότητας Εφαρμογές Γεωπληροφορικής. Ενημερώθηκαν για τις εφαρμογές του GIS, την χρήση των droneς και των εργαστηριακών δοκιμών που πραγματοποιούνται στο εργαστήριο εδαφομηχανικής.