Στις 8/2/24 μαθητές και μαθήτριες των τμημάτων Β΄υγείας 1 και Γ΄Αισθητικής, του τομέα Υγείας, με συνοδούς τις εκπαιδευτικούς κ.κ Μπιλάλη Αικατερίνη και Παπαδοπούλου Δήμητρα, στο πλαίσιο του μαθήματος Σύγχρονη Αισθητική Ι και ΙΙ, επισκέφτηκαν την εταιρεία HELLENICA στις εγκαταστάσεις της στο Κορωπί και παρακολούθησαν τη διαδικασία παραγωγής καλλυντικών προϊόντων.

Οι υπεύθυνοι της εταιρείας, μας ξενάγησαν στους χώρους της παραγωγικής διαδικασίας, όπου οι μαθητές/τριες είδαν μηχανήματα ανάδευσης κρέμας, μηχανήματα συσκευασίας σωληναρίων, παραγωγής κραγιόν ,mascara κ.α.

Στόχος ήταν να κατανοήσουν,πώς παρασκευάζεται ένα καλλυντικό προϊόν, από την αρχή της παραγωγικής διαδικασίας μέχρι την συσκευασία του, πριν φτάσει στον τελικό καταναλωτή.

Τέθηκαν ερωτήσεις από τους/τις μαθητές/τριες στους υπευθύνους οι οποίοι έλυσαν τις απορίες τους.

Ο σκοπός της επίσκεψης επιτεύχθηκε και φεύγοντας οι υπεύθυνοι της εταιρείας έκαναν δώρα σε όλους/ες τους/τις συμμετέχοντες/ουσες στην επίσκεψη.