Την Τετάρτη 15/11/2023, πραγματοποιήθηκε η εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών της ΓΝ Πλοιάρχων και της Γ Ψυκτικών στο ‘εν όρμω’ μουσειακό πλοίο ‘’LIBERTY’’  στο λιμάνι του Πειραιά. Έγινε ξενάγηση των μαθητών σε όλα τα μέρη και τους χώρους του πλοίου. Ενημερώθηκαν από τον υπεύθυνο του πλοίου και από τους συνοδούς πλοιάρχους καθηγητές για τη συνολική λειτουργία  και τα ταξίδια του από την εποχή του Β΄παγκοσμίου πολέμου, για τον ρόλο του στην απόβαση της Νορμανδίας, μεταφέροντας στρατιωτικό υλικό και στη συνέχεια φορτία σε όλο τον κόσμο σαν ποντοπόρο φορτηγό πλοίο.

Οι μαθητές επισκέφθηκαν την γέφυρά του, παρατήρησαν τα όργανα πλοήγησης που υπάρχουν σε αυτήν και ενημερώθηκαν για τους κανονισμούς ασφαλείας που πρέπει να τηρούνται για την πλοήγησή του. Περπάτησαν σε όλο το κατάστρωμα του πλοίου συνοδευόμενοι από τους καθηγητές τους και ήρθαν σε επαφή με κάθε στοιχείο που υπήρχε πάνω σε αυτό. Διατύπωσαν τις απορίες τους – για τις οποίες έλαβαν απαντήσεις – και εμπέδωσαν το ήδη υπάρχον γνωστικό τους αντικείμενο. Παρατήρησαν τα κύτη του, τα φορτοεκφορτωτικά του μέσα καθώς και τα χειριστήριά τους. Ξεναγήθηκαν σε ένα από αυτά, στο οποίο υπήρχε εκθεσιακός χώρος με ποικίλα ναυτικά όργανα και ομοιώματα πλοίων, ανακεφαλαιώνοντας  και ανατροφοδοτώντας τις γνώσεις τους σύμφωνα με το αναλυτικό πρόγραμμα. Τέλος παρακολούθησαν προβολή ταινίας σχετικά με την κατασκευή, αποστολή και μεταφορά του πλοίου, με τη βοήθεια χορηγών, από την Αμερική στον Πειραιά με τη χρήση ρυμουλκών. Η επίσκεψη αυτή θα συντελέσει θετικά, παράλληλα με το εκπαιδευτικό υλικό που αναπτύχθηκε για περαιτέρω επέκταση της διδασκαλίας και ανατροφοδότησης των γνώσεών τους.