Την Τετάρτη 20-3-2024, πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη στον Οργανισμό Λιμένος Λαυρίου των τμημάτων ΓΝ Πλοιάρχων και της ΓΝ Ψυκτικών. Τους/τις μαθητές/τριες συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί κ.κ. Γαλανόπουλος Ανδρέας, Μαλογρίδης Παύλος, Κωστόγλου Χρήστος και Πετρίδου Βαρβάρα. Έγινε παρουσίαση του Οργανισμού από τον Διευθυντή σχετικά με τις υπηρεσίες που παρέχονται και στη συνέχεια έγινε ξενάγηση στους χώρους του λιμανιού. Εκεί, οι μαθητές/τριες ενημερώθηκαν για τις υπηρεσίες που προσφέρονται στο λιμάνι, για τους διαφορετικούς τύπους πλοίων που μπορεί να δεχθεί, για το βάθος του λιμανιού, για τα διαφορετικά είδη φορτίων που φορτοεκφορτώνονται, τους τρόπους μεταφοράς τους – όπως τα συσκευασμένα φορτία, φορτία μεγάλων διαστάσεων (φτερά των ανεμογεννητριών), φορτία σε ψυγεία, εμπορευματοκιβώτια κ.λπ. Οι μαθητές/τριες παρατήρησαν τα φορτοεκφορτωτικά μέσα των πλοίων και τον τρόπο πρόσδεσής τους στις προβλήτες. Επισκέφθηκαν τον χώρο του λιμανιού όπου γίνεται ο έλεγχος των επιβατών σχετικά με την επιβίβαση και την αποβίβασή τους στα κρουαζιερόπλοια. Τέλος ενημερώθηκαν για τα σωστικά μέσα που υπάρχουν στο λιμάνι και για τον τρόπο λειτουργίας τους. Οι μαθητές/τριες ενθουσιάστηκαν από την επίσκεψη στο λιμάνι του Λαυρίου, καθώς έγινε ανατροφοδότηση των γνώσεών τους και είδαν από κοντά τόν τρόπο λειτουργίας του.