Η διδακτική επίσκεψη που πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 19 Μαρτίου 2024 στον Σύνδεσμο Θεραπευτικής Ιππασίας στο Γουδί, στην οδό Κανελλοπούλου 10 (Πλησίον του Μετρό Κατεχάκη) ολοκληρώθηκε με επιτυχία.

Στη συγκεκριμένη διδακτική επίσκεψη συμμετείχαν οι μαθητές του τμήματος της Γ΄ τάξης της ειδικότητας «Βοηθοί Φυσικοθεραπευτές». Συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί κα Δρομάζου Χρυσούλα και κα Τσιούρη Μαρία.

Μετά το πέρας της διδακτικής επίσκεψης διαπιστώθηκε ότι εκπληρώθηκαν με επιτυχία όλοι οι εκπαιδευτικοί στόχοι που είχαν αρχικά τεθεί, οι οποίοι συνοψίζονται στα παρακάτω:

Οι μαθητές στον χώρο του Συνδέσμου της Θεραπευτικής ιππασίας:

• Βίωσαν ένα πραγματικό χώρο εργασίας που εν δυνάμει μπορεί να αποτελέσει μελλοντική τους επαγγελματική επιλογή.
  • Είχαν τη δυνατότητα να δουν από κοντά φυσικοθεραπευτικές συνεδρίες εν εξελίξει.
  • Είχαν τη δυνατότητα να λάβουν πληροφορίες για τον Σύνδεσμο τόσο από την υπεύθυνη του φορέα κα Χρυσανθάκη, όπως και από έναν εκπαιδευτή αλόγων.
  • Έθεσαν ερωτήματα και έλαβαν απαντήσεις πάνω σε θέματα επαγγελματικού ενδιαφέροντος.
  • Ξεναγήθηκαν στους στάβλους, όπου πληροφορήθηκαν για την καθημερινή ρουτίνα και φροντίδα των αλόγων.
  • Ήρθαν σε επαφή με τα άλογα ταΐζοντάς τα, τις αγαπημένες τους «λιχουδιές» μήλα και καρότα.
  • Σεβάστηκαν τους χώρους στους οποίους ξεναγήθηκανκαι ήταν άψογοι στη συμπεριφορά τους.

Οι μαθητές/ριες μετά το πέρας της εκπαιδευτικής επίσκεψης εξέφρασαν θετικά συναισθήματα και ικανοποίηση από την υλοποίηση της διδακτικής επίσκεψης.

Επίσης εξέφρασαν απόψεις και τέθηκαν προτάσεις για μελλοντικές διδακτικές επισκέψεις που άπτονται των ενδιαφερόντων τους.