Η διδακτική επίσκεψη που πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 21 Δεκεμβρίου 2023 στο Φυσικοθεραπευτικό Κέντρο  Physiopolis στο Χαλάνδρι (Πλησίον Μετρό Αγίας Παρασκευής) ολοκληρώθηκε με επιτυχία.

Στη συγκεκριμένη διδακτική επίσκεψη συμμετείχαν οι μαθητές/-ριες του τμήματος της Γ΄ τάξης της ειδικότητας «Βοηθοί Φυσικοθεραπευτές». Συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί κ.κ. Χρυσούλα Δρομάζου και Ιωάννα Κουκουτιανού.

Οι μαθητές/-ριες στον χώρο του φυσικοθεραπευτικού κέντρου

• Βίωσαν έναν πραγματικό χώρο εργασίας, είχαν τη δυνατότητα να δουν από κοντά σύγχρονο εξοπλισμό απαραίτητο στη φυσικοθεραπευτκή πράξη.
  • Βρέθηκαν στο χώρο της θεραπευτικής πισίνας και επεξεργάστηκαν τα βοηθήματα που χρησιμοποιούνται τόσο για τη σωστή στήριξη του σώματος μέσα στο νερό όσο και τα βοηθήματα για την κινησιοθεραπεία.
  • Έθεσαν ερωτήματα και έλαβαν απαντήσεις πάνω σε θέματα επαγγελματικού ενδιαφέροντος.
  • Σεβάστηκαν το χώρο και ήταν άψογοι/ες στη συμπεριφορά τους.

Οι μαθητές/ριες μετά το πέρας της εκπαιδευτικής επίσκεψης εξέφρασαν θετικά συναισθήματα και ικανοποίηση από την υλοποίηση της διδακτικής επίσκεψης.

Επίσης εξέφρασαν απόψεις και τέθηκαν προτάσεις για μελλοντικές διδακτικές επισκέψεις που άπτονται των ενδιαφερόντων τους.