Τα μέτρα κατά της πανδημίας, μπορεί να εμπόδισαν τις μετακινήσεις των τμημάτων μας για μεγάλο μέρος της σχολικής χρονιάς, όμως αξιοποιήσαμε την ευκαιρία που μας έδωσε το Utech Lab του Ιδρύματος Ευγενίδου, να το επισκεφτούμε διαδικτυακά, από το εργαστήριο Πληροφορικής του σχολείου.

Έτσι, τον Νοέμβριο του 2021, πραγματοποιήσαμε δυο διαδικτυακές εργαστηριακές συνεδρίες με την Β’ τάξη του τομέα Πληροφορικής όπου οι μαθητές, με την καθοδήγηση του κ. Σπύρου Καλαμάκη, ασχολήθηκαν με Front-End Development κατασκευάζοντας διαδραστική ιστοσελίδα σε κώδικα ΗTML-CSS-Javascript.

Tον Δεκέμβριο , η διαδικτυακή συνεδρία με την Γ τάξη του τομέα Πληροφορικής, ειδικότητας “Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής”, είχε θέμα “Virtual Reality: Παράθυρο στον εικονικό κόσμο”. H κ. Αναστασία Πιτσικάλη, περιέγραψε σύγχρονες εφαρμογές της εικονικής πραγματικότητας και βοήθησε τους μαθητές, με on-line εργαλεία, να κατασκευάσουν κινούμενα τρισδιάστατα γραφικά σε εικονικό κόσμο, γεγονός που τους ενθουσίασε!